next up previous contents
Next: Jak działa oscyloskop? Up: Prąd Previous: Dlaczego różnica potencjałów na   Spis rzeczy

Dlaczego przewodzi kondensator?

Kondensator (paski) to dwie pytki przewodnika (tzw. okadki), rozdzielone izolatorem (dielektrykiem). Gdy podaczyc takie pytki do baterii, zaczna dziac sie pewne rzeczy. Miedzy zaciskami baterii wystepuje róznica potencjaów. Róznica potencjaów odkada sie na drutach, okadkach i dielektryku. Wraz z róznica potencjaów pojawia sie pole elektryczne, przesuwajace elektrony w kierunku od jednego bieguna baterii do drugiego.

Niestety, kondensator zawiera warstwe dielektryka nieprzewodzacego prad (taki materia bez elektronów swobodnych - wszystkie elektrony sa zwiazane z atomami i nie daja sie unosic w takich sabych polach). Cóz wiec sie stanie? Ano do jednej okadki beda napywac adunki, a z drugiej odpywac. Towarzyszyc bedzie temu gromadzenie sie na okadkach adunku elektrycznego.

Poniewaz na okadkach beda adunki róznych znaków, wytworzy sie miedzy nimi pole elektryczne (i zwiazana z tym róznica potencjaów). Pole to zacznie w pewnym momencie równowazyc pole baterii i prad przestanie pynac.

Z punktu widzenia elektrotechniki, prawo Ohma dla kondensatora jest opisywane równaniem:


$\displaystyle q=CU$     (4.1)
$\displaystyle \frac{dq}{dt}=i=C\frac{du}{dt}$     (4.2)
$\displaystyle u=\frac{1}{C}\int_0^{\tau}idt$     (4.3)

Napiecie na kondensatorze jest caka wpywajacego pradu.

OK. Doszlismy do momentu gdzie mozemy zajac sie przewodzeniem kondensatora. ,,Przewodzi on'' prad zmienny. Nie jest to przewodzenie w sensie poaczenia galwanicznego. Przewodzenie to polega na odsysaniu i zasysaniu elektronów z okadek.

Prad przy napieciu sinusoidalnym bedzie kosinusoida. Wynika to z wspomnianego wyzej prawa Ohma (rózniczka sinusa to kosinus). Wynika to równiez z faktu, ze przy raptownych zmianach napiecia powstaje duze pole elektryczne, zasysajace duzy strumien elektronów.


next up previous contents
Next: Jak działa oscyloskop? Up: Prąd Previous: Dlaczego różnica potencjałów na   Spis rzeczy